Válságok sorozatát éljük, az egyik jön, amásik megy: kovid, háború, gazdasági válság. Látszólag mind kívülről jön és befolyásolja életünket. Valóban kívülről jönnek ezek a válságok? Valóban csk tehetetlen elszenvedői vagyunk a körülöttünk zajló eseményeknek? Nem, a válság bennünk van.
Nagyon sok olyan dolog történik az életünkben nap mint nap, ami stresszt, bizonytalanságot és félelmet okoz.
Ez lehet háború, gazdasági összeomlás, természeti katasztrófák, például futótüzek vagy hurrikánok, politikai zavargások, erőszak az utcán… vagy életválság.
Akár hatással vannak rád a világ szenvedései, akár személyes krízisben szenvedsz (egészségügyi probléma, válás, családtag elvesztése, szívfájdalom), úgy érezheted, hogy a rossz időknek nincs vége.
Nem könnyű élvezni az életet, ha folyamatosan tele vagy kétséggel, félelemmel, szorongással vagy bizonytalansággal.
Válsághelyzetben a legtöbb ember egy olyan útra lép, amelyről évekbe telhet, míg megtalálja a kiutat, újra a fény felé.
Az előbb leírt jelenségek talán még erőteljesebben jelentkeznek most az életünkben, hiszen 2020 óta – amióta az első COVID járvány megjelent az életünkben ez a válság-időszak szinte folyamatossá vált.
Egy mindannyiunk számára nehéz és különleges idő érkezett el ezzel az életünkben. Nagyszüleink talán még emlékeznek hasonló krízis-időszakokra – háborúk, mély gazdasági válságok, világjárványok – de legtöbbünk életében egy teljesen új kihívásként jelent meg a karantén, az elnyúló pandémia, az utána következő kilábalás-visszaesés időszaka, majd a közelünkben kibontakozó háború és az azt követő gazdasági zuhanás.
Nem véletlen…
Hiszem, hogy nem véletlen, ami elkövetkezett és nem is független tőlünk, korábbi életünktől, tetteinktől, viselkedésünktől. Természetes következménye annak az életstílusnak, társadalmi és gazdasági helyzetnek, amelyben élünk.
Hiszem, hogy ezzel a folyamattal az egész emberiség egy hatalmas leckét kapott, amelytől lehet félni, rettegni, lehet figyelmem kívül hagyni, de nem gondolom, hogy bármelyik is jó megoldás lenne a jelen helyzetben. Első lépésként el kell fogadnunk, hogy ezt az állapotot mi teremtettük meg önmagunk számára és ki kell hoznunk a legjobbat a kialakult helyzetből.
Fel lehet fogni a jelent isteni sorscsapásként is, de állhatunk úgy is hozzá, hogy egy óriási lehetőséget kaptunk arra, hogy változtassunk mindazon, ami ide vezetett. Az előbbi esetben – elhárítva magunktól a felelősséget – megadjunk magunkat a sorsunknak, míg a második esetben megragadjuk a lehetőségeket és átgondoljuk, majd kezünkbe vesszük életünk irányítását.
Tesszük mindezt annak ellenére, hogy olyan társadalomban élünk, amely arra tanított bennünket, hogy nem tudjuk irányítani az életünket, a jövőnket vagy a világot. El kell fogadnunk, hogy a körülmények szabják meg azt, hogy milyen életet élhetünk.
Ez a felfogás azonban millió fényévnyire van a valóságtól. Legyen szó világjárványról, háborúról, globális katasztrófától, személyes válságról, vagy csak egy rosszul sikerült hétköznapi napról, az egyetlen dolog, amit irányíthatsz, amire befolyással vagy az te magad.
Vállalj felelősséget az életedért…
Csak ennyi? – kérdezheted. Igen, de ez minden is egyben. Ha felelősséget tudsz vállalni a saját életedért, gondolkodásmódodért, EGÉSZ-SÉGedért és megismered a valóság működését, akkor történhet bármi a világban, a te életedben megszűnik a válság. Mindezeket a jelenségeket már nem krízisként, hanem az élet természetes velejárójaként fogod felfogni.
Hiszem, hogy a felelősségvállalás a gyakorlati megvalósítása ott kezdődik, hogy kezünkbe vesszük az életünk, az egészségünk irányítását. És feltesszük a kérdést:
Nekem mit kell változtatnom az életemen, hogy a saját életemben ne ismételjem meg azokat a helyzeteket, amelyek ide vezethettek, illetve hogyan tudnám ezt az időt és helyzetet felhasználni nem csak a szinten tartásra, de életem, EGÉSZ-SÉG-em tudatosságom fejlesztésére?
A célom erőt önteni az emberekbe és megmutatni, hogy egy tudatos, pozitív hozzáállással nem csak könnyebben viselhetjük a nehéz időszakokat, de még profitálhatunk is belőle. Egymást segítve – tanulva a helyzetből és a helyzet adta lehetőségeket kihasználva – egészségesebben fogunk távozni e kritikus időszakból, mint ahogy beléptünk.
– 0 –
Szóval, mi lenne, ha tudnád, hogyan kell EGÉSZ-SÉG-es választ adni arra, ami történt és történik az életünkben? Hogyan változtatná meg az életedet és a környezetében élők életét, ha egy új szemléletben, egy gyakorlatban is kivitelezhető EGÉSZ-SÉG stratégiával és egy lépésről-lépésre akciótervvel felvértezve tennéd túl magad a jelen időszakon?
Erre nyújt segítséget ez a sorozat is. Segít felismerni azt, amiben vagy és levonni a megfelelő tanulságokat. Erőt ad, hogy érdemes tanulni, megtanulni a leckét minél előbb, mert úgy sem úszod meg. …és segít abban, hogy elindulj egy boldogabb, EGÉSZ-SÉG-esebb élet felé.
Legutóbbi hozzászólások