Amikor ítélkezel, akkor a foglyává válsz annak, amit elítélsz. Az ítélkezés azt érezteti veled, hogy igazad van, de ettől még nem jutsz előbbre. Ha hajlandó vagy elfogadni, hogy nem feltétlenül van igazad, azzal viszont előbbre lépsz.
Ha nem hiszed azt, hogy te mindenre tudod a választ, akkor nyitottá válsz és tanulhatsz, tapasztalhatsz valami újat. Amikor azonban tele vagy a saját ítéleteiddel, olyan vízzel telt pohárhoz hasonlítasz, amibe már nem lehet többet tölteni.
Az ítélkezéssel ezt mondod magadban: „Nincs mit tanulnom. Mindenre pontosan tudom a választ.” De amikor úgy döntesz, hogy felhagysz az ítélkezéssel, és elismered, hogy több lehet az adott helyzetben, mint ami az első látásra megmutatkozik, akkor lehetővé válik, hogy szélesedjen a látóköröd és megtaláld az adott helyzetből való kiutat. Ha mindenre tudod a választ, akkor nem vagy képes tanulni, bár a helyzet pontosan arra ad lehetőséget, hogy tanulj, tapasztalj meg valami mást, mint eddig tapasztaltál. Vegyél észre egy másik nézőpontot is.
Kérdések:
Milyen gyakran ítélkezel? Sokszor érzed azt, hogy az a „tuti”, amit te gondolsz adott dolgokról?
Feladatok:
Szánj egy kis időt arra, hogy felfedezd, mi az, amiben ítélkezel, aminek ennek következtében a foglyává váltál. Szabadulj meg tőle. Képzeld el, hogy az ítéletedet egy kis csónakra helyezed, amely egy gyors folyású folyón – az elmédet elhagyva – elindul a tenger felé. Tudatosítsd, amint a folyó felső szakaszán megjelenik és feléd tart a válasz, a következő lépés, ami az adott helyzetben szükséges. Csak akkor érhet el téged ez a válasz, ha már az ítélkezést szállító csónakot vízre bocsátottad, elengedted.
Egy erőteljes technika, hogy ezt a helyzetet előidézd, ha ítélkezésen kapod magad, hogy kijelented magadban: „ Remélem, hogy tévedek, mert ha igazam van, akkor rosszul járok.”
========================================================
Legyen boldog kapcsolatokban és felismerésekben gazdag, áldott napod!
Legutóbbi hozzászólások